saç kesimi
Saç Renklendirme

Saç renklendirme sanatını geliştirmek için saç renklendirmenin temel kurallarını gözden geçirmek, saç renklendirme ve saç renklendirme ile ilgili evrensel dil ve terimler konusunda bilgi sahibi olmak ve uygulama tekniklerini geliştirmek önemlidir.

Renk (doğal ya da suni) herhangi bir saç tipinde yoğunluğun, boyutun ve ışık yansımasının bir kaynağıdır.

Saçın seviyesi (açıklığı ya da koyuluğu) anlamındadır. Ton ise rengin sıcak (kırmızı, sarı, turuncu) ya da soğuk (mavi, mor, yeşil) olması ile tanımlanmaktadır.

Seviye (Derece-Derinlik)

Saçın seviyesi (derecesi) derinliği anlamına da gelmektedir. Neredeyse evrensel olarak renk yoğunluğu 1-10 arasındaki değerlerle ölçülür. 1 en koyu değer, 10 ise en açık değerdir.

Değer renk ölçeği, doğal saç renklerinin yoğunluğunu ve suni saç boyama ürünlerini analiz etmek için kullanılır.

Bu değer sistemi, boyama uzmanlarının saç renklendirme işlemlerini tahmin etme imkanını sağlar.

 

Ton

Sıcak ve soğuk sınıflandırmalar arasındaki belirleyici faktör, gözle görünür doğal saç rengi tonudur. Kırmızı ve sarı tutamlar içeren saç sıcak olarak kabul edilir. Kırmızı ve sarı tonlar içermeyen saç ise soğuk tonlar sınıfına girer. Sarı, turuncu ve kırmızı tonlar içeren saç boyama ürünleri sıcak olarak değerlendirilir. Mavi, mor ve yeşil tonlar içeren saç boyama ürünleri ise soğuk sınıfına girer.

Boya Katalogu

Boya katalogu, tüm saç renklendirme işlemlerini öğrenmede ve uygulamada değerli bir araçtır. Renk tamamlayıcıların boya katalogunda ters olduğu öğrenildiğinde, tüm renklerin ton ve yoğunluklarını kontrol etmek kolaylaşır. Boya kanoluğunu değer ölçeği ile birlikte kullanma istenilen ton kalitesine güvenilir bir yol sağlar.

Saç boyasını uygulamak için kullanılan teknik tamamen istenilen etkiye bağlıdır. Saç boyasını belirli bir teknikle uygulamadan önce aşağıdaki faktörler göz önüne alınmalıdır.
· boyanın uygulanacağı saçın uzunluğu ve dokusu
· yaratmak istediğiniz etki

Bu faktörler belirlendiğinde aşağıdaki genel kurallar takip edilir.
·Eğer saç stili düz kesim ise, birbirine benzer üniteler ile tek renk en uygundur.
·Graduasyon form saç stili için renk tonlaması en çarpıcı etkiyi yaratır.

Katlı kesime sahip bir saç stili, renk alternatifleri uygulandığında çarpıcı görünür